Puhas ikoon Maitsev ikoon Käsitöö ikoon Kodumaine ikoon

Eesti õun või “Eesti õun”!

Jaga:

 Vahel lähevad õunad ja etiketid lettidel segmini. Ikka juhtub ja eksimine on inimlik.

Aga professionaalne pilk jääb paratamatult peale 🙂 See on see professionaalne kretinism, teate küll igaüks oma alalt! 🙂
Mõned näited on päris naljakad. Kohati on Eesti õunaga asjad päris sassis.
Siin on pilte müügihooajast ja mitmest erinevast aastast.
Olge kodumaiste õunte ostmisel ettevaatlikud, tähelepanelikud ja põhjalikud ning ärge kogemata turult ühe sordi pähe teist või Eesti õuna pähe importi ostke.

 2012 aasta nov turul . Siin on tegelikult pesuehtne Tellissaare. Kui inimene ostab siit, siis saab ta 3x petta. 1. Meie Halika talu ilus Tellissaare maksab vaid 1.60 siin maksab ta Tellissaare eest 2.30! Teiseks: Meilt saaks peaaegu sama raha eest kvaliteetset puhast Eesti talu Kuldrenetti. 3. Lõpetuseks saab ostja siit rohkelt pritsitud vale sorti importõunad palju kallimalt, kui õiged koduselt kasvatatud Eesti õunad. Ja me näeme iga päev, kuidas inimesed sealt ostavad. Väga kahju.

Eelmistel õunahooaegadel oli sama. 2012 aasta alguses pärast aastavahetust. See ei ole meie lett ja siin ei ole ka Kuldrenett.
Turgudelt leiab tihti kaupu, mis ei vasta etiketil kirjutatule kas siis päritolumaa või sordi nime poolest. Selle pildi tegin nov. lõpul  turul. Sellel pildil on tegelikult ‘Tellissaare’ ja muidki sorte, kuid kahjuks mitte ühtegi Kuldrenetti 🙁

  Siin ja järgmistel piltidel ei ole müüja ilmselt ise õunte kasvataja ja on õuna sordid ja päritolumaad segamini ajanud.

Tartus ühes suures poes on Eesti õunad impordiga päris korralikult segamini läinud.

Kuldrenett on hästi minev kaup, kuid kõik me ei tunne sorte ja usaldame müüjat. Siin pildil peab ostja ise otsustama kummalt poolt ta võtab, sort on kastis sama. Kahjuks mitte Kuldrenett.

14. detsember 2011a. Tartu kaubanduskeskuses, kus leti kujundus jätab ilusa talupärase mulje (kotiriie ja puitkastid) etiketil kirjutatud ‘Karksi Reneti’ asemel on letil ‘Tellissaare’ 
 Ja väidetav Gortland ei ole isegi mitte ‘Cortland’
Kokkuostjad tihti ei tea täpselt sorte, mis on ka mõistetav, sest tema on lihtsalt äriline vahendaja.
Või teeb ta seda sihilikult. On juhtunud, et ajal, mil meie talu enam maasikaid ei müünud, olid turul Halika talu maasikad saadaval?!
Kui nüüd turust veel rääkida, siis olete kindlasti tähele pannud, et kokkuostjad on piirkonnad omavahel kenasti ära jaganud. No, et meil on siin kõik kogu kaup Valgamaalt, teisel jälle Põlvamaalt, kolmandal Tartumaalt, järgmisel Raplamaalt jne… 🙂

Kokkuostjatest müüjatele on siiski tähtsam läbimüük! Eesti nimi müüb! Kasvatuskulud jäävad üldse ära. Etiketile kirjutatakse kodumaine päritolu ning paremini müüvad sordid. 
Tõsi, alati ei ole Eesti õuna saada ja mujalt toodud õunad on sama maitsvad aga ostjale soovitan sel juhul valida letilt aus Poola, Läti või Leedu õun. Ta on küll rohkem pritsitud aga ta on ka palju soodsam kui samast kohast sisse toodud “Eesti õun”
Õunakasvatuspindalad ja õunte kogused mujal riikides on suured ja toetused tootjatele on kordi suuremad.
Kuidas neil õuntel vahet teha, see on juba raskem küsimus!

Meie talu soovitab lisaks oma Halika talule ausat Asuva talu Ahjalt, kes müüb Tartu Lõunakeskuses kusagil seal teiste “huvitavate lettide” vahel! 🙂
Veel soovitame Rebase talu Amblast,
Vasula aeda,
ka Hiie talu 🙂
Kahju on sellest, et hoopis mõned väga suured tuntud tootjad- ärimehed teevad sohki.
Ka kasutatakse turgudel väikeste talude või suuremate tootjate nimesid, kust osteti paar kasti õunu, mis märgitakse saatelehele ja selle saatelehega müüakse rekkade kaupa Eesti nimega importõuna. Näiteks ‘Tiina’, ‘Kuldrenett’, ‘Treboux'( Pärnu Tuviõun), ‘Valge klaar’, ‘Antei’ , ‘Tellissaare’ …

*Jaanuari keskel 2012 paisati Eesti turgudele uus suurem partii Leedust sissetoodud Kuldrenette. Väga meeldiv on üle tüki aja see, et neid õunu müüdi enamuses lettides õige päritolumaa nime alt, vähemalt siis kui meie turul veel olime 🙂 Omamaist õuna on meie arvates väga kerge ära tunda. Küsige meie käest! 🙂
Sügisel see paljudes lettides nii ei olnud ja eelmisel aastal oli asi ikka päris hull.

Eelmisel sügisel, kui eestimaal oli suuremates aedades väga õunavaene aasta, pildistasin turgudel Leedust toodud Kuldrenette 🙂 Kasvataja tunneb Eesti õuna ära. Eriti, kui oli teada, et 2010 kevadel olid Polli, Rõngu, Vasula ja teised suuremad aiad enamuses tühjad. Sellest räägiti siis väga palju ajakirjanduses. Seda kinnitasid ka suurt aedade omanikud ja õitsemise ajal aiad ei õitsenud. Siin pildil on märgitud päritolumaaks ekslikult Eesti. Helistasime Keskturu lattu- sealt vastati, et nemad väljastavad Leedust sissetoodud õunad õige Leedu päritolumaa nime all.Muutus toimub enne turu letile sättimist. Vahel ka suurtes kauplustes.

Ka seda letti pildistasin 2010 a. sügisel aga edasimüüja sai pahaseks. Pole nagu põhjust, kui kõik on õige.

Pildistatud ( 3.10.10) ennem ja pärast(ennem oli päritolumaa Eesti Viljandimaa) ja alumisel pildil  paar päeva hiljem, pärast turuhalduri manitsemist tekkis Viljandimaa õunakastidele…

Leedu!!! (Aga hästi väikselt, et klient siiski ei näeks) “Viljandimaa”nime all müüdi seega  Leedu õuna. Skeem lihtne: vahendaja ostab Pollist koos kastidega õiged Polli õunad, müüb need õunad ära, kasutab sama saatelehte ja kaste ning edasi müüb importi Eesti nime all, et suuremat kasu teenida. Ka kastid tundusid usaldusväärsed, sest nendele on puidu sisse põletatud Polli nimi. (Kastid tehtud Pollis Halika talu kastide eeskujul)

Meie oma kaste mitte kellegile edasi ei müü, sest meie õunakastid on meie taadi käsitöö, nad on hindamatud ja ainult meie letis. (Erinevus: meil naeltega, teised klambritega kokku löödud)
 Pettused hakkavad tasapisi vähenema aga pole veel päris kadunud. Tellissaare ja paljude teiste EESTI sortide päritolumaas tuleks ka enne ostu kindlasti veenduda.

Küsida müüjalt talu asukohta, peremehe nime, aia suurust, uurida kindlasti kodulehte, kas on avalik … või on midagi varjata…
Käige oma lemmik õunatalus ise külas! Vaadake, kas ajakirjanikke lastakse uksest sisse, kas riiklikud kontrollid on talu külastanud, otsige netist õunamüüja-kasvataja kohta aianduslikke artikleid 🙂

Kahjuks ka tuntud Eesti suuremate kasvatajate puhul tuleb ette eksimisi.
Üks suur ja tuntud õunakasvatusettevõte on 2011a sügisel ajakirjanduses väitnud, et õunu on vähe ja novembris saavad kindlalt otsa!
Vahepeal oligi otsas ja jaanuaris ning veebruaris ilmusid kogu Eesti poelettidele uued suured  õunakogused.

Leedus, Lätis, Poolas ja mujalgi kasvatatakse Kuldrenetti, Tiinat, Antonovkat, Anteid, Cortlandi, Lobot, Vahurit, Talvenaudingut, ‘Paide Taliõuna’, Tellissaaret, Valget Klaari ja paljusid teisi sorte. Kuldrenette ja teisi sorte säilitatakse mujal riikides kontrollitud atmosfääriga kambrites, mida Eestis pole veel kasutusele võetud. See on väga hea, et häid sorte mujalgi kasvatatakse aga milleks tarbijat petta??? Ma arvan, et ostja ostab väga hea meelega ka Leedu õuna, kui see on õunale õigesti ette kirjutatud.

Selle suhkrumagusa (maitsesin) “Veterani” leidsin 2011 aasta jaanuari lõpus Lõuna keskusest, kui Eesti õuna enam üldse mitte kusagil ei olnud. ( 28.01.2011) Veteran on tegelikult palju palju hapukam õun. See ei olnud kindlalt Veteran.

‘Idared’ Eestis ei kasva. Ka see oli Lõunakeskuses.

(26.veebruar. 2010) ‘Glosterit’ Eesti aedades ei ole. Prooviti kasvatada, kuid ta külmus meie tingimustes. Gloster ei saa ka meie lühikese suve tõttu küpseks.

Inimene, kes seda turu letti varustab, kinnitas mulle pärast minu kindlaid fakte, et ta toob sisse, 2010 a. telefonivestluses, et tema letil olevad ‘Tiinad’ on jah sisse toodud aga ostja ei saa aru ja ametnikud ei saa talle midagi teha. Tarbijakaitse tunnistas ta õigeks. Dokumentide vormistamiseks anti 2 nädalat aega ja ametnikud ei tunne sorte ning pole võimalik kontrollida, kas 2 kasti saatelehega müüakse ainult needsamad kastid või 2 rekkatäit üle piiri toodud õunu, millele kirjutatakse letil ette päritolumaa Eesti.
See on eriti andekas juhtum! 25.august 2009a. Vasakul “Eesti” paremal Poola

Vasaku poole “Eesti” õunad võeti siit!!! Samal ajal olid Eestis veel enamus õunad toored, Lõuna-Eestis olid küpsed vaid esimesed Valged Klaarid.

Poola õuntega kastid müüja selja taga. (Sealt läks letile “Eesti” õun)
 2012a kevadine lett ühel Tallinna turul.

Selle letiga on kummalised lood sellepärast, et just see õunakasvatusettevõte väitis ajakirjanduse kaudu sügisel, et õunad saavad novembris otsa ja saak oli sel aastal väike. Need ilusad õunad tulid letile veebruaris. Sorti pole etiketil, kuid turu juht kiidab häid Eesti Lobosid! Kahjuks see ei ole Lobo. See on üks Läti tuntud sort!

Sorry, kui me ei tea 100% kus on tõde. Aga pilt näeb.
Võibolla asjad peavadki nii käima.
Me ei tea ka, kas see teema on kliendi jaoks oluline.
Kas me peaksime uskuma kõike, mida etiketilt loeme? 

Võibolla polegi vahet, mida me ostame…
Või kelle käest me ostame…
Ehk on tähtsam ainult toitaine odavus.
Loodetavasti läheb see lugu korda neile, kes alati ainult eestimaist eelistavad …

Oleme tähele pannud, et 2016 kevadel on turgudel väga-väga palju “Eesti õunu” Peaaegu igal letil! 🙂 Tellissaare, Meelis, Cortland, Lobo jne jne.

Eesti õuna ostmine on tarbijale paraku paras õnnemäng, tegeliku Eesti õuna saamine on Bingo!

Meid ennast puudutab see teema siis, kui eestimaist toodangut austavad kliendid meie silme all valivad teisest nö. “Eesti õuna” letist eksituse tõttu import õuna tihti hinna või kasvõi usaldusväärse tuntud nime tõttu. Julgemad tunnistavad meie leti juures, et näe võtsin täna sealt, sain odavamalt. Loomulikult ei hakka me turul ennast õigustama, see oli kliendi otsus.

Õnneks tulevad meie kliendid mitmetel põhjustel kiiresti meie juurde tagasi. Paljud küsivad siis ka nõu, miks näiteks Kuldrenett oli seal nii hapu või miks nood õunad olid nii jahused?
Sellepärast meie tegevust otseselt petturid ei sega ja meie püsikliendid on nagunii Eesti parimad!!!!!!! 🙂
Vahel tahaks lihtsalt omadega rääkida asjadest nii nagu asjad on.

Vahel tuleb klient leti juurde ja kiidab meie õunu ning nendib, et tal kodus on veel… 🙂 Ütlen alati, et omad on alati kõige kõige hinnalisemad!!! Kui Teil on tuttavaid, naabreid või sugulasi, kellel on omad õunad, siis eelistage alati neid, hoidke õuntega sõprust ja kiitke kasvatajat ning head naabrit, kes heast südamest oma suurt õunasaaki jagab 🙂
HALIKA ÕUNATALU KASVATAB KÕIK 100% MÜÜGILE MINEVAD ÕUNAD ISE OMA TALUS PÕLVAMAAL RÄPINA VALLAS.
Häid koduseid õunu Teie kodudesse soovib Halika Õunatalu, kaubamärgiga TALUÕUN 🙂