Puhas ikoon Maitsev ikoon Käsitöö ikoon Kodumaine ikoon

Eesti viljad on puhtamad. Taimekaitsest. Kasulikud artiklid.

Jaga:

Välismaine võõrasema saadab eestlasele mürgitatud õunu

Heli Raamets
05. märts 2009

Väljavõtted artikli sisust:
*Luule Metspalu vaatab viinamarju ja sidruneid poes hoopis teise pilguga. See teadlane teab nüüd kindlalt, et välismaise puuvilja ahvatleva koore varjus võib peituda allergia. Veelgi hullem – seal võib pesitseda isegi vähk.
*Legendid selle kohta, et välismaine võõrasema siinsele Lumivalgukesele mürgiseid õunu saadab, liikusid rahva seas juba ammu. Mürgine Mendelejevi tabel pidi peituma just koore all, seepärast välkusid Eesti köökides noad ja õunte punased palged lendasid hooga prügikasti.
*…me ei tea, mida endale sisse sööme, ja kui me ametlikke andmeid teaksimegi, oleks tegelikkus veel kaks korda hullem. Teoorias võime jõuda isegi viljakuse languseni ja loote väär­arenguteni välja.
*…samas on enamik puuvilju ja suur osa köögivilju Eestisse välismaalt sisse toodud ning võivad sisaldada jääke, mis ei ole Eesti registris ja siin määratavad.
*Pestitsiidijääke sisaldasid nii välismaised õunad, sidrunid, tomatid, mandariinid, maasikad kui ka viinamarjad. Sidrunitest leiti lausa kaheksat jääki.
*…viinamarjades oli jääke üle lubatud piirnormi, kusjuures viinamarjades ületas dikloraani tase normi lausa viiekordselt.
*Vanemteadur Külli Hiiesaar räägib Saksamaal tehtud uuringust, kus lastele anti süüa õunu, milles oli eri pestitsiidide jääke, kuid neist igaühte alla piirmäära. Kõiki jääke kokku liites ja neid laste kehakaalule ümber arvestades selgus, et lapsed said piirnormist 20 korda suurema koguse mürke.
*Lugejate rahustuseks võib öelda, et üldjuhul on eestimaine toit välismaisest puhtam, kuna siin pole olnud võimalust kasutada põllumajanduses nii palju kemikaale.
KOMMENTAAR
OLEV KALDA
veterinaar- ja toidu­ameti peadirektori asetäitja:
Tänapäeval ei ole kasvavat toiduvajadust rahuldav põllumajandus mõeldav ilma pestitsiidide ja herbitsiidide kasutamiseta. Küsimus on selles, kas neid on seal piirmäära ületavas koguses või mitte.

HOIA TERVIST: Enne söömist peske ja koorige puu- ning köögivilju
– Ärge kasutage apelsinide ja sidrunite koort sukaadi või küpsetiste valmistamisel, kuna sinna koguneb suurem osa pestitsiidide jääkidest.
– Pange viinamarjad enne söömist pooleks tunniks sooja vette, et nende pinnale kleepunud jääkained lahti liguneksid ja seejärel peske marjad voolava vee all puhtaks.
– Sidrunivett tehes või sidrunit teele lisades koorige see enne ära.
– Peske ja koorige välismaiseid puuvilju, lõigake kindlasti ära õunavarre ühenduskoht, sest just sinna koguneb kõige rohkem mürgiseid aineid.
– Kirjanduse andmetel võib ainuüksi pesemine vähendada lehtköögivilja nitraatidesisaldust 10–15%.
– Aurutamise asemel keetke kartuleid rohkes vees (eriti värskeid kartuleid), et nitraadid läheksid vette. Roheliseks muutunud ja solaniini sisaldavaid kartuleid ärge mingil juhul sööge!
– Tomatitel eemaldage varre liitumiskoha juures olev kõvem südamik, mis sisaldab solaniini.
Allikas: maaülikooli eksperdid

Halika talu : Meie talus kasvatatud õunu ei pea koorima, lausa vastupidi, sest koore all on kõige rohkem väärtuslikke vitamiine.

Taimemürkide pealetung.

Heidit Kaio
06. august 2010 00:06

http://www.ekspress.ee/news/paevauudised/elu/taimemurkide-pealetung.d?id=32449527

Väljavõtted sisust:
*Võrreldes nõukaajaga kantakse Eesti põldudele neli korda vähem väetist, näitab statistikaamet.
*Kui Lääne-Euroopa põllumees pritsib põldu vastavalt graafikule, siis kohalik vajaduseta raha raiskama ei hakka.
*kahjurputukatele meeldib lõunamaine kliima rohkem. Hispaania kraam kipub olema rohkem saastatud kui Hollandi oma.
*Suvises eestimaises toidus pole palju mürgijääke, turukaup on korralik, sellise üldistuse saab teha veterinaarameti viimaste aastate kontrollidest.
*Eestist on mitu aastat järjest leitud mürgikokteiliga sidruneid, pirne, viinamarju ja paprikaid. Paari aasta taguse Euroopa Liidu uuringuga tehti rekordeid: pirnis 22, paprikas 21 ja tomatis 20 erineva taimemürgi jäägid. Taimed on imenud mullast ja veest sisse selle põllu mürgitamise ajaloo.
*Teadlased kahtlustavad, et taimemürkidel võib olla koosmõju ravimitega, mida inimesed tarvitavad.
*Omaette ooper on, et isegi rikas Saksamaa tunnistab: nad pole võimelised laboris kindlaks tegema pooli taimemürke viljades. Üldse kasutatakse umbes tuhandet mürki. Eesti labor on võimeline ära tundma ligi kolmsada.

*Eestis kasvatatud tomatist ei ole liigseid mürgijääke leitud.
*Eestis kasvatatud kurgist mürgijääke leitud ei ole.
*Viinamari on traditsiooniliselt üks enim mürgitatud marju: Eestisse toodud viinamarjade rekord on 17 mürgi jäägid. Paraku jäävad need alles ka veini.
*Mandariin – meie jõuluaja lemmik ja lastele allergiapunnide kasvataja on jällegi üks ohtralt mürgitatud vili.Eestist on leitud kaheksa erineva mürgi jäägiga mandariinipartii.
*Eesti õun on tavaliselt mürgivaba, ka need, mis pole kasvanud mahepõllumajanduses. Välismaist õuna tuleb kindlasti koorida, sest seda on pritsitud pikemaks säilitamiseks.
Lugege kindlasti läbi terve artikkel, et saada kogu teemast korralik ja õiglene ülevaade.