Puhas ikoon Maitsev ikoon Käsitöö ikoon Kodumaine ikoon

Kalmeri uudne õunapuude lõikusviis…

Jaga:
Õunapuude lõikusel ja saagikusel on väga tihe seos. Ka meile endile oli aastaid tagasi uue lõikusstiili esimeste katsetuste tulemusi vaadates imestus suur. Siin on meie esimene rendiaed, kus vasakpoolne rida on eelmise omaniku lõigatud ja parempoolne on saanud meiepoolse kevadise kujunduse. Mõlemal real kasvab täpselt sama sort, ühised kasvutingimused, ilmastik ja mullastik. See oli meie esimene võrdluskatse 2003 aastal, mis toimib siiamaani 🙂

aprill 2008 a.tuli meie aedadesse ETV Maahommik ja Väino Eskla Aiandus.ee-st , kes samuti juba mitu aastat asja vastu huvi tundis.
10.mai 2008a. Kalmer Kasvand Halika talu aias Räpinas enda kujundatud puude juures.
2007 a. oli juba selline tulemus saavutatud.
2006 aasta kevad
2010 aastal Halika talu aias.

Uudne lõikusviis on Eestis laiemale aednike ringile suurt huvi pakkunud. Tüvekeskse (tüve soosiva) lõikusviisiga tuli tutvuma aiandus.ee soovitusel Eesti TV Maahommiku saade.

Kalmer hakkas selliseid puid julgelt kujundama 2003 aastal.
Juba 2002 aastal tegime esimesed lõikused oma aias uues stiilis. 2005 aastal käisid uudset lõikust uudistamas ka Aianduskooli õpilased koos õpetaja Jaan Kivistikuga ja siis juba igal aastal kuni 2012 aastani välja.

 Mujal Euroopas on selliselt õunapuid kujundatud juba aastakümneid. Kuna Kalmeril pole Eestis õpitud puudelõikuse baaskoolitust aianduskoolis, siis Euroopa koolitustelt õpitu läks kiiresti ja valutult Eestis katsetusteks. Nii oli kergem asjast kinni haarata.
Kõigepealt said uue ümberlõikuse koduaias Ille Aianduskooli teadmiste põhjal lõigatud õunapuud. Ühe puu lõplik ümberkujundus võtab aega mitu aastat. Igal aastal sai edaspidi oma aedades selliselt lõigatud üle 20000 puu.
Kõigepealt tundis teistmoodi õunapuude lõikuse vastu suurt huvi Räpina Aianduskooli puuviljanduse õpetaja Jaan Kivistik (2003 a.), kes umbes 4 aastat hiljem (2007 a.) lõikuse täielikult heaks kiitis ja Räpina Aianduskooliski õpilastele propageerima hakkas. Jaan Kivistik oli esimene, kes pani Kalmer Kasvandi poolt Eestisse toodud uuele lõikusstiilile nimeks TÜVEKESKNE LÕIKUS.

Ka on Kalmerit kutsutud puuviljanduse õppejõu Jaan Kivistiku eestvõtmisel Räpina Aianduskooli kevadiste õunapuude lõikuse koolitustele lektoriks juba mitmeid aastaid.
Koolituste vastu tuntakse igal kevadel väga suurt huvi.

HALIKA talu tegemistele käivad igal aastal (juba üle 10 aasta) pilku peale viskamas Räpina Aianduskooli õppurite ekskursioonid.
http://ak.rapina.ee/jaan/e-ope/puu_kasv/img/viljap_loikus10.ppt

HALIKA talul on kokku ligi kolmkümmend hektarit õunaaeda ja Kalmeri igakevadiseks lemmiktööks ongi õunapuude kujundamine. Seega on ta omal alal väga tugev praktik.
Õunapuude lõikuse teenust pakub Kalmer samuti juba mitmeid aastaid, kuid see tegevus pole siiski eesmärk.