Puhas ikoon Maitsev ikoon Käsitöö ikoon Kodumaine ikoon

Naisteleht nr 41 / 21.oktoober 2011

Jaga:
Triin Raestiku Eesti õuna lugu Naistelehes. Pildile jäi Halika talu perenaine Ille Kasvand Nõmme turul .

Selle Naistelehe numbri esikaanel on võrratu Anna Levandi. Juttu tehakse moest ja Fibitist, Tuuli Roosmaa vastab küsimustele. Juttu on näitlejast Valdasest, kes on “Pilvede all” Mari sõber. Elina Pähklimägi räägib hirmust ülesaamisest. Et Jaagup Kreem on Ameerikast tagasi. Räägib kunstnik Neeme Lall, suure 6-lapselise pere ema Merike, modellisaate võitja, keda kiusati koolis. Siin on suur horoskoop ja 5lk. ristsõnu, tv kavad. testitakse parimaid vannitoa pesu vahendeid. Tervelt 7lk on kokandusele. juttu on juuksemüütidest. Meie kodukohast siitsamast Mooste Mõisast on ilusad fotod, fototurismist.

Meie osa selles ajakirjas oli lihtsalt tutvustada teiste Eesti õuna tootjate seas Halika talu õunte müügikohti ning millised on õunte kilohinnad, et inimesed teaksid varude lõppedes enne õunte ostmist valikuid teha.

Minu enda lugu enne selle artiklikese avaldamist läks natuke üle kivide ja kändude, sest ma natuke kardan ajakirjanduses esineda. Pole vist ikka veel harjunud ja kardan, et minu jutt ei paista sellisena, nagu mina oleks tahtnud. Tekitasin ajakirjanik Triin Raestikule vist parajat peavalu, sest erinevalt algsele kokkuleppele tahtsin kogu loo avaldamisest hoopis keelduda ja seda mitte Naistelehe pärast vaid TV 3 uudiste pärast. Ma olin nii väga hingepõhjani solvunud, et ajakirjandusel on võim teha sind lihtsalt maatasa ja ei mitte millegi eest. Näidatakse kõige halvemaid kohti ja kogu looga jäetakse Eesti õunakasvatajatest kohutav mulje. Kui räägitakse hinnast, siis ei saa sellest rääkida kahe sõnaga. Olin TV 3-e peale solvunud, et keegi ei küsinud meie käest, kui palju maksab kogu tootmine: Kütus, istikud, hooldamine, niidukid, traktorid, kaubabussid, loomakaitsevõrgud, postid, hoidla, elekter, niisutussüsteem, pumbad, tiikide rajamine, istanduse toestamise traadid ja postid, investeeringud tulevikku, müügikoha rent ja et vähemalt pool selle õuna maksumusest maksame ettevõtjatena tulu- ja sotsiaalmaksu ja käibemaksu näol Eesti riigile.Lisaks on Tallinna linna müügimaks. Ja, et istandust tuleb 5-7 aastat tasuta hooldada, enne kui sealt saak hakkab tulema.
Ka ei küsitud turumüüjate käest, kes neist tegelikult päris Eesti õuna müüvad? Ostjatel on väga raske vahet teha, sest ka mujalt maailmast tuuakse Eestisse Kuldrenetti, Tiinat, Antonovkat, Tellissaaret jt. sorte.
Oma ostjatele soovitan alati uurida müüja käest, kus on nende talu? Kas ta ise kasvatab? Kelle käest ta ostab? Kas tal on ka koduleht, et saaks tegelikult ka veenduda nende õunte ehtsuses.

Õunakasvatusse me panema oma pere kogu aja ja pühendumuse kasvatada just sellist ilusat, puhast, kvaliteetset, maitsvat ja hästi säilitatud õuna.