Puhas ikoon Maitsev ikoon Käsitöö ikoon Kodumaine ikoon

Põnevat, teated, küsimused, vastused,

Jaga:

Selle postituse lõpus on lugu Eesti õuna hinnast.

TV3 Uudised ja mõned kurjad kommentaatorid küsivad: Miks on eestimaise õuna hind ehmatavalt kõrge?

Meie vastame 🙂

Ma olin lausa pahatahtliku saate ja kurjade kommentaatorite pärast ise ka vastuses tõre, palun ette vabandust 🙂

2011 a rajatud põld ja pildil pisike ‘Ligol’ -i õunapuu.

*Õunamüügi algusaastad…

Esmalt alustasime oma pisikeses pere ettevõttes kasvatatud väheste õunte müügiga kohalikus Räpina poes koridori peal oma letiga (aasta oli siis 2003). Huvi oli väike, mis on ka üsna mõistlik, kuna tegu on koduaedade piirkonnaga. Täname kõiki, kes kodu-ubinaid siiski ostsid!
Uurisime Tartu müügikohti, seal olid kõik letid kinni, kusagile ei pääsenud ligi ja väga palju häid tegijaid oli ees, keda me ei tahtnud oma konkurentsiga segada.
Ühel Tallinna laadal leidis meid ETK kaupluse keti juhataja, kes pakkus müügikohta Tallinnas Laagri Maksimarketis suures kaupluses koridori peal (2004 – 2009a.). Õunu oli meil vähe aga ilusad, võtsime kutse vastu, seega valisime raskema tee ja müüsime seal 7 päeva nädalas viis aastat järjest kevadeni tutvustades oma talu. Mujale meil õunu müügiks ei jätkunud ja põhikohaga oli leping. 
Olen nägude järgi tuvastanud, et enamus Laagri Maksimarketi kliente on meid Nõmme turult üles leidnud ja meie talu õuntele ikka truuks jäänud, aitähh Teile!!! Sügav kummardus :))) Arvan, et just Teie sisestasite meile usku jätkamiseks 🙂
Nii me Tallinna turustama jäimegi, tekkisid püsikliendid, hetkel on meie ainuke oma lett Nõmme turul. (Seal, kus olid meie parimad maasikakliendid) Kahjuks oleme nii väike talu, et õunu jätkub müügiks vaid ühele põhimüügikohale Eestimaal.
Kuna pakume ainult parimaid, sorteeritud, värskeid ja maitsvaid õunu, siis seda vähem jääb neid ilusaid müügiletile sobivaid pärast sorteerimist alles, mis teeb meie õuna ihaldusväärseks ja defitsiitseks.

 Meie tööpäevade äratused kaubapäevadel on kella 3 ajal öösel, edasi-tagasi sõit on 500 km ja ainult sõit kestab ligi 7 tundi, seega palun mõistke olukorda, kus me ei saa teha ka lisa sõite kodudesse.

Kas Eesti talu õunad on liiga kallid?

Vastuse saab Nõmme turu FB lehelt: Siin on koopia.

Soovite häid õunu? Tulge Nõmme turule.

See meeldib 4 inimest inimesele.
    • Sirje Murakas no need hinnad küll ostma ei kutsu:( Meie talumeestel on selline poliitika viimasle ajal, et enne viskan komposti, aga hinda alla ei lase.

      25. november 2011. a. kell 13:25 ·
    • Nõmme Turg Ostja teebki ju valiku, kuid hinna maarab kvaliteet ja nõudlus. Õunahooaeg on läbi ja korralikud säilitustingimuste tagamine on seotud kulutustega. Kindlasti leiab turult ka teiste hindadega õunu.

      25. november 2011. a. kell 14:01 ·
    • Ille Kasvand Armas Sirje ja teised skeptikud, olen Halika talu perenaine: Meie parimate õunte kogused on väikesed, neid võiks palju rohkem olla, et saaksime oma kliente odavama hinnaga rõõmustada. Kallimad õunad on selleks, et tootja areneda suudaks ja odavamad õunad on Halika talu letil alati olemas olnud!!! Meie hea maitsega kodus kasvatatud õunad on mõistliku hinnaga, seda tõestab ka asjaolu, et meie suurim klientuur on pensionärid ja lastega pered, kes väga hoolivad oma tervisest. Me oleme oma õuna kasvatuses enda vastu nõudlikud, pakkudes ainult kvaliteetset HEA VÄRSKE MAITSEGA õuna. Meie õunad ei jää letile vedelema ja neid ei visata prügikasti, pigem on nõudlus suurem, kui me pakkuda jõuame.
      Palun arvutage natuke näiteks kõige odavaima õuna puhul, sest kallimate õunte kogused on meie aias nii väikesed, et nende kogustega äri ei teeks:
      Näiteks Kuldrenett ei säili hästi, ta on haigustele vastuvõtlik, puu ei kasvata head võra ja saagikus on väga väike. Aga me sorteerime parimad välja säilitame neid väga hästi ja pakume parimat maitset!
      Meie pere perenaine ja peremees ei käi mujal tööl, lapsed õppisid Tartu ülikoolis, oleme justkui töötud aga tööd on koguaeg palju. Õunad sõidavad Lõuna- Eesti teisest servast Räpinast 250 km kauguselt Tallinnasse, me ärkame kell 3 öösel, et üle päeva värske külmhoonest võetud ja veel eelneval õhtul üle sorteeritud õun pidevalt letil oleks. Õunakasvatus ongi meie kogu elu töö. Kui palju võtab aega kümnete hektarite suuruses aias korjamine, igapäevane sorteerimine, okste lõikus, traktoritööd.
      Kulusid on ju ikka rohkem, kui tulusid. Kui räägitakse HINNAST, siis ei saa sellest rääkida kahe sõnaga. Kolme sõnaga võtsid Eesti õuna hinna kokku ka TV3 uudised 2011a sügisel. See uudis oli esitatud valede andmetega ja täiesti läbi mõtlemata hetke emotsiooni ajel. Inimesed, kes ei taha mõista ja isegi küsida, millest selline hind- ei kujuta ette, kui palju maksab kogu tootmine. Üks suuremaid kulutusi on seegi, et meie talu õunad on tarbija jaoks iga päev kevadeni olemas niikaua, kui meil õunu jätkub. See tähendab seda, et iga letil oldud päev toob kulutusi juurde. Paraku õunu ikkagi kahjuks ei jätku,…!  Kui palju maksab istandike rajamine, tänapäeval ametlikult registreeritud ettevõtjana: kõrge hinnaga kütus, uued istikud, pookimise aeg, oskused, koolitused, hooldamine, niidukid, traktorid, kaubabussid, loomakaitsevõrgud, postid, kaasaegne hoidla, külmaseadmetele ja valgustusele kuluv elekter, niisutussüsteemid, pumbad, tiikide rajamine, madalakasvulise istanduse toestamise traadid ja postid, investeeringud tulevikku, müügikoha rent, palgad töölistele ja et vähemalt pool selle õuna maksumusest maksame ettevõtjatena tulu- ja sotsiaalmaksu ning käibemaksu näol Eesti riigile, kust omakorda saab oma osa riigi kodanik ja vald.  Ja, et istanduses tuleb 5-7 aastat TASUTA töötada, hooldada, enne kui sealt saak hakkab tulema. Mujal riikides on suuremad riiklikud ja Eurooopa toetused õunakasvatusele. Eestis pole aiandus prioriteet.
      Meie hindame kõrgelt igat Halika Õunatalu klienti, sest tänu Teile me suudame olla pidevalt iga päev olemas. Suudame areneda. Tänu klientidele me saame hoolitseda oma õunapuude eest, tuua kauba õrnalt teieni, rajada uusi aedu, ehitada hoidlat jne. Tänu Euroopa Liidu toetusele oleme nüüd saanud tuua letile veel uue toote: õunamahla, mis on Teile soodsam, võrreldes teiste tootjatega, kes on smuti EU toetusi saanud. Me oleme kasvatanud kolm väga töökat last, kes on hingega samuti jätkamas õunakasvatust, et jätkata ja veelgi parandada loodussõbralikku tootmist. 

      Me ei ole rikkad, kuna õunapuuaia rajamisega teeme kulutused ette ja tagasi saame alles siis kui puu kandma hakkab ja ainult siis kui looduslikku ikaldust ei tule, meie tegevuse õnnestumine sõltub öökülmadest, rahedest, põuast, putukate ja hallituste tegevusest, ja sellest ,et osad õunapuud ei kannagi igal aastal.
      Meie eesmärk on kasvatada päris Eesti õuna! (mitte tuua sisse ja kirjutada kliendile letile Eesti õun, mida väga palju tehakse, kahjuks!!! Enamus Eesti turgusid ja isegi kauplusi on täis sissetoodud “Eesti” õunu, mille petturid suurema kasumi eesmärgil heausksele ostjale maha müüvad. Näide: Elukutseline turu edasimüüja ostab Keskturu ladudest Leedu ja Poola õunu 40-70 sendi eest kilo ja müüb Teile turuletil edasi 2.50eurot. Kes meist on nahhaalne? Tihti ei vasta ka sort tegelikule sordile. 

      See on teine teema, millest kirjutame siin: 
      http://www.halika.ee/2012/03/eesti-oun-voi-eesti-oun.html

      Soovime kasvatada ilusa välimusega ja ehtsa päikesevalmi maitsega küpset Eesti oma talu õuna ja olla igal aastal Teie jaoks kevadeni olemas.
      Päris raske on toota kemikaalidest puhast, ilusat !, maitsvat talu toodangut. Eesti õun on nagu talu piim, mis rikneb soojas ja ei sisalda mitte mingisuguseid säilitusaineid. Seega palju mädaneb juba puu otsas, palju rikneb ka talvejooksul hoidlas.
      Sellise koduse tootmisega me ei saavuta kunagi olukorda, kus iga õun viljub ja kasvab suureks, kus iga õun saab kasumiga ära müüdud. EU õuntel on see eelis tänu ohtrale mürgitamisele. Õunu pritsitakse seal 15 kuni 18 korda ja kõik viljad, mida puu on loonud valmivad ilusateks prisketeks läikivateks õunteks. Saak tuleb kümneid kordi suurem, seega saab olla ka kümneid kordi odavam.
      Meie õunu jääb suure töö ja vaeva juures letile müügiks alles vaid alla 50% . Kulud tegime aga 100%-le.
      Kui mõni õunasort ei oleks kallim, kui teised oleks ehk juba ammu oma pillid kokku pannud aga oleme väga palju kuulnud klientide palveid, et ärge ainult ära kaduge. Meil läheb tänu headele püsiklientidele õunamüügis hästi. Tark klient tunneb meie talu õunte hea maitse ära ja on truuks jäänud. Me müüme head säilitust, puhast, maitsvat ja tervislikku talus kasvatatud õuna.Selliste hindadega me suudame olla jätkusuutlikud ja pakkuda Teile ka tulevikus veelgi paremat, loodussõbralikult ausalt kasvatatud toodet.

      · 9
*Oma suurematest ostudest, tellimustest palun teatage ette ja tellige halika@halika.ee.
***Täname ja tervitame kõiki oma õunafänne!!! 

NB! Edasi müügiuudised
KULDRENETIST:
* Kuldrenett on sügisõun. Kuldreneti säilivuse aeg hakkab tavalistes kodustes tingimustes novembris otsa saama. See tähendab, et kui see õun on pidanud pikemat või lühemat aega säilima liiga soojades tingimustes, hakkab ta kiiresti pudedaks, jahuseks ja seest tumedaks minema. See on üsna loomulik.

*Meie talu Kuldrenett on siiani mahlane ja maitsev. 

*Head Kuldrenetti võib saada ainult nendest taludest, kus Kuldrenetti on hoitud juba korjamise hetkest tänaseni õigetes tingimustes. Kus vanad õunad vahetatakse leti pealt välja ja kiire ostmise korral vahetub kaup letil üle päeva värske ja uue kaubaga tooduna otse hoidlast.

*Kuna Kuldrenett kiirustab oma looduse kutsele kohaselt juba nüüd kiiresti vananema, siis ei tohi teda toatemperatuuril säilitada. Parima õuna saate pärast meie letist ostmist siis, kui sööte mahlased õunad kohe samal õhtul krõbinal ära või asetate pealt lahtise kilekotiga tavalisse külmkappi või kõrvalruumi, kus on temperatuur nulli lähedane ja õhk värske.

* Ärge kartke Eesti talveõuna pinnal esinevat rasvakihti! Selle tekitab õun ise, et ta kevadeni säiliks.Tellissaare õun tekitab enda koore peale ise loodusliku ja tervisliku õunavaha, mis paistab, nagu oleks õunad õli sisse kastetud 🙂 Loodusliku vaha tekkimine õunale on märk õuna küpsusastmest. Selline õun on küps söömiseks .
Sellist vahakihti esineb ka näiteks Lobol ja Anteil ning veel väga paljudel Eesti sortidel. See ei tähenda, et sinna oleks midagi peale pritsitud. Meie oma õuntele mitta midagi peale ei pritsi ega kasuta mitte mingisuguseid säilitusaineid. Me hoiame oma õunu suures, värske välisõhuga, reguleeritud temperatuuriga külmkapis.

*Halika talus ja Pollis tehti ja tehakse ka sel aastal Maaülikooli katseid Kuldreneti parima säilitamise nimel. Loodame, et tulevikus suudame Eestis Kuldrenetti veelgi pikemalt säilitada.

MEIE ÕUNAUUDISED:

Nüüd müüme kevadeni (nii kaua, kui õunu jätkub) iga päev Nõmme turu hoones.

Hinnad:
Magus ‘Tiina’ Väiksemad ja roosakamad on müüdud.
Hea koogiõun Antonovka 1,20
  Mõnus söögiõun, hea säilivusega Tellissaare 1.60
Hapukasagus  Talvenauding 0.95
Nagu teisedki õunad, on Lobo’ ka Halika talus kasvanud. Ta on mõnusalt siidise valge viljalihaga tasakaalukalt hapukasmagus ja maksab 1,90
Pisikesed kollased maitsvad Kuldrenetid 1.50 tulevad veel müügile jaanuaris.
Suured 2,50 
‘Krista’ jätkub veelvaid  nädalaks ja maksab 2,90
Liivika on praegu 2,50. Ta on hetkel meie leti magusaim õun.

 ‘Ligol’ tuleb Jõuludeks müügile. Magus , tugev, krõmps  Meie Parim õun ma arvan 🙂 Sest ta on kõige krõmpsum ja mahlasem, on kohe selline tükina murduv. Värskeimad uudised selle õuna müügile tulekust  leiab FB TALUÕUN. Ligol näeb paljude arvates välja nagu import õun, kuid meie panime selle õuna kasvama kodumaa mulda ja nüüd on ta Eesti oma õun! ‘Ligol on kasvatajale riskantne oma külma- ja kärnaõrna võra ja õuna poolest. ‘Ligoleid’ on meie aeda alles möödunud kevadel istutatud ja andsid oma esimese väikese saagi!
‘Veteran’ mahlane hapukam 2,20  I klass

* Loomulikult hoolitseme ka oma talu juures pesitsevate metsloomade eest, kõik mis inimesele välimuselt ei sobi, on kitsed, metssead ja karud nõus hea meelega keset talve ära sööma, et omale värskeid vitamiine ammutada. 🙂