Puhas ikoon Maitsev ikoon Käsitöö ikoon Kodumaine ikoon

Veel veidi maasikatest.

Jaga:
Meie pere selle aasta esimene maasikas.

Meil  maasikapõldu sel aastal enam ei ole aga vana maasikapõllu koha peal on nüüd uus õunaaed ja sinna noore õunapuu alla on hakanud mõned maasikad ise vabatahtlikult kasvama 🙂

Meile ikka helistatakse ja kirjutatakse ning küsitakse maasikaid. Eesti maasikad on sel aastal juba  kenasti valmis. Käisime isegi täna naabri talust maasikaid ostmas 🙂

Meie talu kasvatab siin nüüd rahulikult oma talus Eesti õunu (rohkem infot ja pildimaterjali Facebook: “taluõun”)
aga ehk on abi mõnest meiepoolsest maasikatega seotud soovitustest, tähelepanekutest, oma kogemustest ja arvamustest, mis ei tähenda seda, et teisiti poleks õige 🙂

Valige maasikatalu ja maasikamüüja oma vaistu, südame ja nutikuse järgi.

Meil endil oli ikka esimestel aastatel turul ise oma maasikaid müües üsna naljakas, kui meid ei usutud, et ise kasvatame. Alles hiljem mõistsime, miks inimesed ei usalda.

Soovitame võimalusel osta esimesi, suuri, ilusaid maasikaid, mis on küll kindlasti kallimad aga see ost tasub ennast ära. Esimesed on alati maitsvad, suuremad, puhtamad, praaki vähem!
Odavnemist ootama jäädes võib mõnel aastal maasika hooaeg lihtsalt ootamatult kiiresti otsa saada.
Või näiteks läheb maasikas nädala pärast küll 2 eurot odavamaks, kuid süüa enam ei kõlba ja pooled peab prügikasti viskama. Loomulikult on nad ka lõpuks pisikesed, mis ei ole meie arvates suur miinus, ainult puhastamine võtab palju aega.
Hiljem võivad tekkida põllule ilmastikust tingitud hallitused.
Eriti, kui talu kasvatab maasikaid võimalikult puhtalt ja keemiavabalt.

 Koduselt kasvatatud maasikas on väga õrn.
Esimesed maasikad on alati maitsvamad ka sisse tegemiseks ja külmkappi panekuks.

PS! Erandiks on suured ilusad frigo maasikad! Neid võib ka pärast tavapõllu maasika hooaja lõppu turult leida. Loomulikult soovitame neid osta taludest, kes just sel kevadel värske frigotaime põllu maha panid. See on hea võimalus ka augustis endale ilusaid maasikaid saada, kui õige aeg on kogemata mööda läinud.

Meie pere lemmik oli ja on siiani sort ‘Polka’. On ka palju uusi sorte ja maitse üle ei vaielda tegelikult 🙂

Meie ise ostame siitsamast Räpina kandist naabritelt Kerdi ja Kaldmaa talust, nemad käivad ka Tallinnas ja Tartus müümas. Aga häid maasikakasvatajaid on üle Eesti väga palju 🙂

Talust kohapealt saab alati kõige värskema maasika aga kodunt ostetud maasikas ei pea olema tingimata odavam  maasika turuhunnast.
Kasvataja ei tahaks ilmselt müüa kodunt odavamalt ja sõita pärast turule pooliku koormaga.
Kasvatajal on hooajal “tuli takus” ja odava müügi korral oleks kodus iga viie minuti tagant üks 2kg ostja.
Kodunt ostja jaoks on suur eelis ja lausa luksus, et põlluäärest ostetud maasikas on alati värske, ilus ja väga maitsev.
Parima maitsega maasikas on üleni punasena ära korjatud maasikas, mitte roosalt või valge otsaga. Selline maasikas läheb küll turule jõudes ööga punaseks, kuid ei saavuta küpset maitset.
Kodunt ostja saab võibolla valida omale meeldiva  kasti näiteks suuremate ja punasemate maasikatega.
Võibolla saab isegi ise korjata.
Hea on osta talust, kellel on küpselt korjatud maasikad jahutis kindla temperatuurini maha jahutatud. Jahuti on kindel eelis, kuid siiski pole eriline puudus maasika oskusliku õrna kohtlemise ja õigel ajal müügi korral 🙂

Ja veel: täna Lõuna-Eestis, Tartumaal ja teistes maakondades korjatud maasikas on homme hommikul vara turul!
Maasikas hakkab siit sõitma kesköösel, kui kasvataja viib oma maasika edasimüüjatele (meie tagime nii peaaegu 10 aastat) .Viimased ülejäänud 5 aastat alustasime Leevakult sõitu kell 4 hommikul, et ise oma perega kasvatatud toodang maha müüa, ilma vahendajate abita. Tihti ei jõua tootjad ise turule oma kaupa ise müüma, see pole tootmise kõrvalt lihtne.
Turule maasikaid ostma võiks minna kell 8-9 hommikul (võib ka kell 7, sest müüjad on tavaliselt juba kohal) sest hiljem, kas on kehvem valik, maasikas otsas, maasikas päikese käes kannatada saanud või pikad järjekorrad. Odava maasika otsijatel on loomulikult õhtupoole rohkem õnne, kuid maasikas pole alati enam see, mis hommikul. Ka õhtul võib värsket maasikat turule jõuda, kuid siis peab seda ette teadma.

Turult maasika ostmine on õnneasi hinna koha pealt. Maasika hind võib langeda või tõusta hetkega.
Kõige suurem hinna liigutaja on konkurents ja maasika kvaliteet. Ühel hommikul võib juhtuda, et  maasikakasvatajad on kõik ühel päeval ja korraga turul, kõik tahavad õhtuks oma kauba kenasti ära müüa ja seega hind kindlasti kukub. Vihmad teevad kurja, jaanipäev lööb töörütmi segamini ja mingil hetkel võib juhtuda, et peaaegu ühtki kasvatajat pole turul, on vaid impordi müüjad. Siis tõstab see ainus kasvataja turul hinna nii kõrgele, et ta oma toodud kogusega ilusti vaikselt õhtuks üksinda turul õitsedes oma kauba nagunii puhtaks müüb.
Reeglina oskab ta ka oma maasikat õigesti hinnata.
Väike nipp veel:
Kui eestimaa päike on terve päeva säranud, mine kohe järgmisel päeval turule Eesti maasikaid ostma, siis on nad pisut magusamad, eriti ‘Polka’.
Kogu see lugu on kirjutatud mõeldes oma endisele heale maasikakliendile.

“Ei ole halba ilma heata” on üks minu lemmikfraas ja nüüd, kui me enam ise maasikaid ei kasvata, saab ka Halika pere kodus mõnusalt maasikahõrgutisi nautida 🙂 Tahan tänada neid toredaid püsikliente, kes vahel meile turule tüki hõrgutavat maasikakooki kaasa tõid. Inimestes on väga palju headust peidus 🙂 Aitäh!

Lisaks pakkumine kõigile mustast sõstrast lugu pidavatele:
Sel aastal ( 2011 ja ka 2012) ootame kõiki huvilisi ise siia Põlvamaale Räpina valda omale talvevarusid korjama. Sort ‘Intercontinental’. Info ja kokkulepped halika@halika.ee või telefonil 51 333 51 (hind 1eur /kg)

2012. aasta 14. juulil tuleme samuti oma ilusate ja hästi suurte mustade sõstardega Nõmme turule! 
Ja juba 10.augusti paiku on valmis Halika talus kasvanud esimesed suveõunad :)))